کارگاه پرورش قارچ در تفرش


به گزارش خبرنگار اجتماعی ندای تفرش ، به دنبال نام گذاری سال 90 با عنوان جهاد اقتصادی، سال 1391 نیز سال حمایت از تولید ملی نام گرفت که به نظر می رسد پیرو نام گذاری سال های قبل با عنوان های اصلاح الگوی مصرف، جهاد اقتصادی و اجرای سیاست های طرح تحول و هدفمندی یارانه ها و... اکنون در شرایطی هستیم که کشور به خاطر افزایش تحریم ها، ضرورت کاهش بیکاری و.... نیازمند توجه به تولید ملی است.

 http://goldmushroom.persianblog.ir/

یکی از کارگاههای تولیدی در روستای شهراب در توابع شهر تفرش ، به تولید و پرورش قارچ دکمه ای می پردازد . فضای این کارگاه اگر چه کوچک است ولی توانسته در 6ماه کارش برای جوانانی به صورت مقطعی اشتغال ایجاد کند . به سراغ آقای " منصور افشار " مدیر این کارگاه رفتیم و با وی به گفتگو نشستیم .

 

 


 

این کارگاه روزانه 45الی 300کیلو قارچ تولید می کند و به شهرهای همجوار مانند تفرش ، آشتیان ، فراهان ، اراک می فروشد .

 

برای چند نفر ایجاد اشتغال کردید :

در حال حاضر برای 6نفر از جوانان ، ولی در صورت توسعه و گرفتن سالنهای همجوار و توسعه این کارگاه خواهیم توانست محصولات بیشتر تولید و حداقل برای 15نفر به صورت مقطعی و 4نفر شغل ثابت ایجاد کنیم .

 

مشکلات کارگاه را بگویید :

متاسفانه در ماههای اخیر بیش از 15میلیون تومان به علت نداشتن سردخانه ، محصولاتمان از بین رفت و خسارت دیدیم .شاید مهمترین مشکل ما نداشتن تسهیلات است البته پیگیری در این خصوص انجام شده  ولی به دلیل سود بالای بانکی از دریافت آنها امتناع کردیم و در صورت دریافت وام با سود پایین تر و با مبلغی حدود 100میلیون خواهیم توانست کارگاه را توسعه  داده و از مشکلاتش بکاهیم .در حال حاضر فضای کارگاه کوچک است و در صورت استفاده از 4سالن مجاور خواهیم توانست کل قارچ استان مرکزی را تامین و اشتغالزایی ثابت و مقطعی را افزایش دهیم .

 

توصیه به جوانان جویای کار : 

من بارها به جوانان مختلف و حتی به فرزندانم گفته ام که بهترین کار تولید قارچ است زیرا کار سبکی است و من در طول سالیان اخیر کارها مختلفی را آزموده ام مانند پرورش شتر مرغ ، پرورش ماهی قزل آلای سرد آبی که اولین پرورش ماهی مدار بسته در خیابان مشهد در اراک را من ایجاد کردم ولی به دلیل کمبود آب و مشکلات دیگر مجبور به تعطیل  آن شدیم و الان هم به دنبال ایجاد کارخانه کمپوست قارچ در اراک هستم وباید بتوان استان مرکزی را در این مقوله به خودکفایی برسانیم . هرکدام از جوانان که جویای کار هستند می توانند به ما مراجعه کرده و آموزش رایگان را به آنها ارائه خواهیم داد.

 

 

خواسته شما از مسئولین :

مسئولین بیشتر به ما سربزنند زیرا حضور آنها باعث تشویق و دلگرمی و حرکت بیشتر ما می شود .

 

 

 

 

 

گفتنی است این کارگاه با سرمایه اولیه و شخصی 100میلیون تومان دایر شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   + فرید معصومی - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩۳