تبدیل بناهای خاک خورده به سنگرهای تولید و اشتغال

 گفتگو با نخستین فردی که با ایده نو به رویکرد اقتصاد مقاومتی وارد عرصه تولید شد/ محمد یاسر خواجوی راد که دارای فوق لیسانس رشته اقتصاد کشاورزی از دانشگاه تهران است، او اولین فردی است که در تهران با نگاهی متفاوت به تولید و پرورش قارچ در اماکن بدون استفاده دولتی دست زده و توانسته در این زمینه منجر به اشتغالزایی و کارآفرینی در این مناطق شود. در حال حاضر او مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی شهر تهران بوده و همکاری بسیار مناسبی با مجموعه بسیج سازندگی دارد

.

در ابتدا کمی راجع به نحوه فعالیتتان و دستاوردخود در این زمینه بگویید؟

 

باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی و دانش و تخصصی که در این رشته داشتم، بر خود واجب دیدم تا با ورود به عرصه عمل و تولید، گامی در جهت تحقق فرمایشات ولی امر مسلمین و رهبر عزیزم بردارم. همچنین با توجه به رشته تحصیلی خودم و با عنایت به ارتباط مستقیم تولید با پیشرفت به این موضوع روی آوردم.
شروع فعالیت تولیدی بنده در زمینه محصولات کشاورزی مربوط به حدود ۱۲ سال پیش می باشد اما بنده فعالیت تولیدی خود رابه صورت عملی به این شکل و به صورت مشارکت در حدود ۲ سال است انجام میدهم که طی آن فضاهای موجود بدون استفاده در اماکن نظامی سپاه و ارتش را به مراکز تولید و پرورش قارچ خوراکی تبدیل کردم که این امر موجب ایجاد کارآفرینی و اشتغالزایی ۳۰ نفر در این زمینه شد.
بنده با این دیدگاه که فضاهای بدون استفاده را با تغییراتی کوچک می توان به سالن تولید قارچ تبدیل کرد شروع به کار کرده و هم اکنون در چندین اماکن سپاه و ارتش تولید و پرورش قارچ را بصورت مشارکتی با این نهاد ها انجام میدهیم.
در حال حاضر ۳ سالن فعال تولید قارچ شخصی و۲ سالن دیگر درحال راه اندازی دارم همچنین یک کارخانه تولید قارچ نیز در بومهن دارم.

کمی در خصوص نحوه بهره برداری متفاوت و عملکرد موفقیت آمیز خود در تولید قارچ بگویید
در ارتباط با نحوه عرضه قارچ میتوانیم علاوه براینکه قارچ را به صورت فله ای وارد بازار میکنیم با انجام یکسری عملیات نظیر آماده سازی برای تولید فرآوردههای خانگی، خشک کردن و حتی فرآوردهای صنعتی از قبیل تهیه پوره برای ترکیبات عصاره های غذایی، ارزش افزوده را بالا برده و در نهایت سود دهی ودرآمد را افزایش دهیم .

بطور مثال، قارچ را که برداشت میکنیم یک قسمت از آن اصطلاحا بازار پسند است و قسمت دیگر که اگر برداشت شود ارزش غذای آن کاملا مشابه اولی است اما بازار پسند نیست ما میتوانیم قسمتی که بازار پسند نیست و به عنوان ضایعات دور ریخته میشود را ارزش افزوده بدهیم و تبدیل به پوره کنیم و بعد وارد بازار کنیم البته این روش خیلی کم در کشور انجام میشود.

سود خالص و برگشت سرمایه در تمامی مراحل و فرآیندها از ابتدای تولید تا مرحله عرضه به بازار چه میزان است؟این فعالیت سود دهی بالایی دارد به شرط آنکه موازین علمی و تخصصی کشت و پرورش آن کامل و صحیح رعایت شود.

از روشهای بالابردن سود خالص این است که قیمت فروش را بالاتر ببریم بازار عرضه بهتری پیدا کنیم، صادرات انجام دهیم و یا ارزش افزوده و یا کیفیت محصول را بالاتر ببریم. و یا اینکه هزینه را کاهش دهیم و این موضوع کاهش هزینه بود که بنده پتانسیل آن را در مناطق نظامی دیدم و پیگیر شدم.

حسن و مزایای پرورش قارچ نسبت به تولید دیگر محصولات کشاورزی در چیست؟

اولا هم خانم ها و هم آقایان قادر به انجام این فعالیت به صورت کامل می باشند. به شرط رعایت کلیه مسائل علمی و بهداشتی کار پرورش قارچ در مقایسه با دیگر انواع فعالیت های کشاورزی چندان وقت گیر و پرخطر نیست، لذا افراد میتوانند در ابتدای شروع به فعالیت در این زمینه این کار را به عنوان شغل دوم خود حساب کنند. از سوی دیگرپرورش قارچ خوراکی در ابعاد و اندازه های مختلف قابل اجرا است ، در صورتی که توانایی انجام و ادامه اینکار را درخود دیدند، میتوانند کار خود را گسترش دهند. علاوه بر اینکه می توان با روشهای فرآوری درآمدزایی بالایی ایجاد کرد.

آیا در بحث تولید قارچ وابستگی در تامین نهاده ها وجود دارد؟

خیر،در این زمینه به چند نوع مواد اولیه همچون کاه، کود مرغی و اسپور قارچ نیاز داریم که تولید و پرورش قارچ را شروع کنیم این درحالی است که ما در کشور هیچ کدام از این مواد را وارد نمیکنیم و در این زمینه کاملا خودکفا هستیم. تا جایی که به عقیده بنده میتوانیم قارچ خوراکی تولید داخل را جایگزین مواد وارداتی دیگر کنیم.
همچنین در صورتی که آموزش صحیح و فرآوری درست در زمینه محصولات قارچ در مناطق روستایی و محروم انجام شود باعث درآمدزایی و ایجاد اشتغال در مناطق محروم شده و از رویه مهاجرت به شهرها تا حدودی جلوگیری خواهد شد. که این موضوع نیز دقیقا با سیاست های اقتصاد مقاومتی نظام مقدس جمهوری اسلامی همخوانی و هماهنگی دارد.

مزیت استفاده از این اماکن با اماکن خصوصی در تولید و پرورش قارچ چیست؟

مزیت انجام این کار در اماکن بدون استفاده سپاه و ارتش این است که مسئولین این اماکن باتوجه به فرمایشات رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی هماهنگی های لازم جهت پیشرفت کا را به آسانی و با کمترین بوروکراسی های اداری انجام میدهند که حائز اهمیت است چرا که باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای انجام کار میگردد.اما در دیگر ارگان های دولتی نیز به وفور از این اماکن بدون استفاده دیده میشود ولی متاسفانه هماهنگی جهت بهره برداری از آنها انرژی زیادی از تیم کارآفرین خواهد گرفت.

این ایده چطور به ذهن شما رسید؟

حدود ۲ سال پیش متوجه شدم در بسیاری از زمینه ها مانند بحث فرآوری در کشور خیلی کار نشده است اما در بحث کارآفرینی و درآمد زایی میتوانیم کاری را که افراد دیگر انجام میدهند انجام بدهیم و زمانیکه یک خلاقیت و نوآوری در همان زمینه انجام بدهیم میتوان سود بیشتری را کسب کرد.

درواقع هدفم این است که تولید را اقتصادی و هزینه های آن را کاهش داده و همچنین از مناطق نظامی بدون استفاده به مناسب ترین راه بهره برداری کرد.

در خصوص نحوه آموزش خود در این زمینه بگویید؟

در واقع آموزش یک تعهد اخلاقی است که بابت این امر هزینه ای دریافت نمیکنم و یک بعد آن هم بسیج است، افردا بسیجی که علاقمند به تولید قارچ هستند در سالن این مناطق طی یک دوره ۶۰ روزه بصورت تئوری و عملی آموزش میبینند و از نزدیک با فضا آشنا میشوند.

اگر نکته و صحبتی ناگفته هست، بفرمایید:

جوانان و فارغ التحصیلان در رشته کشاورزی نباید منتظر استخدام و پشت میز نشینی باشند بلکه باید با آموزش و پشتکار و توکل برخدا در این عرصه فعالیت کنند و مطمئن باشند که در صورت کار و تلاش در رشته کشاورزی و خدمت به میهن عزیز اسلامی نتایج مطلوبی بدست خواهند آورد.
این فعالیت در حال حاضر در داخل سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ در حال انجام می باشد و به بهره برداری رسیده است، همچنین تعدادی دیگر از نواحی و مراکزی که امکان تولید قارچ وجود دارد برای انجام و راه اندازی این سالنها اعلام آمادگی نموده اند و نیز تعدادی دیگر در شرف راه اندازی می باشند.

در آخر لازم می دانم از جناب آقای سرهنگ رضاپور و جناب آقای سویزی به خاطر حمایت های فراوان از این موضوع و حمایت از تولید کشاورزی کمال تشکر را داشته باشم.
سالن پرورش قارچ دکمه ای
قارچ دکمه ای
بازدید از سالن پرورش قارچ دکمه ای
گلخانه تولید قارچ دکمه ای
بسته بندی قارچ دکمه ای
برداشت قارچ دکمه ای
کمپوست قارچ دکمه ای
قارچ دکمه ای در سالن پرورش قارچ دکمه ای

   + فرید معصومی - ۱:۳۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٥