تولید بیش از 2300 کیلو قارچ در هر دوره


کمپوست قارچ دکمه ای


به گزارش سهیل سنقر، توجه به تولید محصولات در داخل استان و کشور یکی از مهم ترین اقداماتی است که بایستی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار بگیرد.


در این راستا بسیج سازندگی به عنوان یکی از پیشتازان عرصه حمایت از تولید کنندگان وارد عمل شده و توانسته است با حمایت های خود به نوعی چرخ این واحد ها را به حرکت در بیاورد.


سمیه امجدیان فارغ التحصیل رشته کشاورزی همراه برادرزاده اش محدثه امجدیان با پشتکار و همت خود امروز توانسته اند یک کارگاه تولید پرورش قارچ استیجاری در نزدیک روستای پدری خود یعنی روستای سهنله سنقروکلیایی راه اندازی کنند.

سمیه امجدیان درباره طرح خود به خبرنگار سهیل سنقر گفت: بنده سه سال است که در عرصه پرورش قارچ مشغول فعالیت هستم و خوشبختانه به لطف خدا و کمک بسیج توانستم امروز علاوه بر تولید یک منبع درآمد داشته باشم.

وی اظهار داشت: با دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی توانستم این کارگاه را راه اندازی نمایم و در هر دوره بیش از 2300 الی 2400 کیلوگرم قارچ تولید و روانه بازار مصرف کنم.وی در خصوص نحوه تولید طرح خودکفایی خود در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: این طرح در یک بازه زمانی ۶۰ روزه شامل دو مرحله رویشی و زایشی می تواند قارچ تولیدی را برای فروش روانه بازار مصرف نماید.

این تولید کننده بیان کرد: به لحاظ اینکه کار تولید و پرورش قارچ یک فضای ارگانیک است طبیعتاً از محیطی پاک برخوردار است به نحوی که اگر کسی وارد این مقوله و بستر تولید شود سوای زحمت و سختی های کار، روز به روز به آن علاقمند تر خواهد شد.وی اضافه کرد: بنده در فضایی هرچند محدود با علاقه کار خود را شروع کرده ام و تداوم فعالیت این واحد پرورش قارچ در خوشبینانه ترین حالت بیش از ۳ الی 4 نفر را مشغول خواهد کرد.

این کارآفرین جوان گفت: البته تداوم این طرح نیز به نوعی نیازمند حمایت های مالی و پشتیبانی متولیان امر است.

امجدیان عنوان کرد: باتوجه به اینکه رشته بنده کشاورزی است و مطالعات زیادی در این راستا داشته ام علاقه به پرورش قارچ باعث شد که وارد این عرصه شوم و امروز توانسته ام با کمترین امکانات بیشترین بهره را به دست آورم.این فعال حوزه اقتصادی مهمترین عامل موفقیت خود را در حوزه خودکفایی، اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی بسیج دانست و افزود: لازم است به پروژه های داخلی اهمیت بدهیم و درراستای لبیک به ندای رهبری واجرای طرح اقتصاد مقاومتی گامی موثر برداریم.

این کارآفرین شهرستان سنقروکلیایی با اعلام رضایت از طرح به اجرا درآمده اش گفت: کار پرورش قارچ حساسیت ویژه ای دارد و کار سختی است اما لحظات برداشت محصول و زمانی که سالن پر از قارچ می شود و زحمات به ثمر می نشیند و لذت بخش است.

این تولید کننده موفق ادامه داد: پرورش قارچ سوددهی خوبی دارد به شرط آنکه موازین علمی و تخصصی کشت و پرورش آن کامل و صحیح رعایت شود.به گفته امجدیان با وجود کم بودن میزان کار دولتی و استخدامی های رسمی، هر فارغ التحصیل دانشگاهی باید با استفاده از ظرفیت های محل زندگی خود درآمدزایی برای خود ایجاد و در حد توان به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند و با کمترین میزان نقدینگی در سریع ترین زمان به بازدهی مطلوب برسد.

امجدیان در پایان خواستار ایجاد دوره تنفس برای بازپرداخت وام های خود اشتغالی شد و تاکید کرد که در این صورت می تواند کارش را توسعه دهد.


ایوب شریفی در گفتگو با خبرنگار سهیل سنقر اظهار داشت : بسیج یک نیروی مردمی بوده و برای رفع و تقویت نقاط ضعف از نیروی بسیج کمک گرفته شده تا بتوانیم در راستای اهداف انقلاب‌اسلامی گام برداریم.


مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه سنقر با اشاره به نقش موثر بسیج سازندگی در راستای اقتصاد مقاومتی بیان داشت : معرفی متقاضیان جهت دریافت تسهیلات بیش از ۱۰۶ نفر که تاکنون ۷۳ نفر موفق به دریافت تسهیلات شده اند که این تسهیلات در قالب وام های ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون ریال بوده است.وی طرح های اقتصاد مقاومتی شهرستان سنقروکلیایی را در قالب پرورش قارچ،پرورش بلدرچین،مرغ بومی،زنبورداری،صنایع دستی و فرش بافی عنوان کرد و افزود : به عنوان مثال تولید بلدرچین در سطح شهرستان بیش از ۲۳۲۱۹ قطعه ،تولید قارچ بیش از ۱۲ تن وارد بازار گردیده و در صنعت فرش بافی بیش از ۸۰۰ نفر نیز اشتغالزایی شده است.


مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه سنقر در ادامه بیان داشت : برآورد هزینه ای بالغ بر 20 میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سنقروکلیایی پرداخت می شود.

 

بسته بندی قارچ دکمه ای

بازدید از سالن پرورش قارچ دکمه ای

قارچ دکمه ای

 

   + فرید معصومی - ٦:۳٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٥