پرورش قارچ دکمه ای در کمپ توریستی اصلاندوز

برای دومین سال متوالی پرورش قارچ به روش دکمه ای در کمپ توریستی اصلاندوز انجام

شد.


به گزارش سبلانه، برای دومین سال متوالی دراصلاندوز کارگاه پرورش قارچ به روش دکمه ای با هزینهبالغ بر بیش از 100میلیون ریال در سالنی با زیربنای 50 متری  در سه ردیف سه طبقه ای در کمپ توریستی سازمان آب توسط "ذوالفقارمددی" یکی از بسیجیان فرهنگی و باحمایت سپاه ناحیه عشایری اصلاندوز انجام می شود. 

 

مددی در گفتگو با خبرنگار ما گفت:درعین حال مسایلی وجود دارد که تولید کنندگان درصورت فقدان توجه به آنها دچار چالش های فراوانی می شوندکه یکی از این چالش ها ، هزینه تجهیزسالن ها و هزینه نگهداری آنهاست .

 

وی با بیان اینکه در سه مرحله عملیات جمع آوری قارچها و عرضه آن به بازار انجام می گیرد افزود:برای اینکار تخصیص وام برای اجرای بهتر این طرح توسط بسیج سازندگی سپاه ناحیه عشایری در نظر گرفته شد که با این طریق دیگر نگرانی تولید و فروش آن را نخواهیم داشت.

 

 

 

سرهنگ "حسن نوری" فرمانده سپاه ناحیه عشایری اصلاندوز در حاشیه بازدید از این کارگاه گفت:یکی از برنامه های سازمان بسیج رویکرد اقتصاد مقاومتی است از جمله تخصیص وام های اقتصاد مقاومتی در عرصه های چهارگانه  پرورش قارچ، مرغ بومی،پرورش ماهی.

 

وی افزود: از اقدامات سپاه ناحیه عشایری پرداخت وام به افراد متقاضی در عرصه های چهارگانه اقتصاد مقاومتی است که ضمن معرفی به بانک عامل مهر اقتصاد ،افراد واجد شرایط  می توانند از وامهایی بامبلغ  5 تا 10میلیون تومانی استفاده کنند و ضمن تأمین تسهیلات مورد نیاز مشاوره های شغلی نیز به متقاضیان ارائه می شود .

 

 

 

به گزارش سبلانه، بهترین موقع برای پرورش قارچ بین ماههای مهر تا آذر است ولی چنانچه امکانات تهویه هوا و متعادل نمودن درجه حرارت محیط محل پرورش وجود داشته باشد می‌توان قارچ را در ماههای دیگر سال تعمیم داد.

 

بطور کلی طرز پرورش قارچ مخصوص به خود آن است و می‌توان آن را در محیط تاریک پرورش داد و به جز نور مستقیم آفتاب ، هر مقدار نور را تحمل می‌کند. در هر صورت در محل پرورش قارچ علاوه بر آنکه ، بایستی تهویه هوا به خوبی انجام گیرد، درجه هوای محیط پرورش نیز باید بین 15 - 10 درجه نگهداری شود.

 

 

 

علاوه بر این محل پرورش بایستی کاملا تمیز ، قابل شستشو و فاقد درز یا محلی برای پرورش باکتریها ،حشرات و قارچهای مضر باشد.

 

براساس این گزارش ،برداشت محصول به محض آنکه رشد قارچ به حد کافی رسید و تاج آن شکل کامل خود را پیدا نمود بایستی قارچهای رسیده را جمع آوری نمود و بطور مرتب در طول بستر کشت ، بررسی کرد و قارچهای رسیده را جمع آوری کرد.

 

 

 

شهر اصلاندوز در 200 کیلومتری شمال استان اردبیل واقع شده و هم مرزکشور جمهوری آذربایجان است.

منبع : ارس تبار

 

/ 5 نظر / 70 بازدید
مبتدی

باسلام و خسته نباشید در مورد این پست و مشاوره برای اینجاد شغل کم هزینه و کم سرمایه چطور و با کی میتونم مشورت کنم؟اینکه بسیج سازندگی گفته مشاوره رایگان داره چطور میتونم مشاوره بگیرم؟بسیج سازندگی همه شهرها دارن؟ممنون میشم از رطیق ایمیل خبر بدین متشکرم

حامد

با سلام دلیل ترکم بیش از حد قارچ ها چیست. به طوری که در بسته های کمپوست در یک طرف هیچ اثری از قارچ نیست اما در طرف دیگر تراکم زیاد باعث شده است که قارچ ها در یک نقطه و به صورت بوته ای بالا بیایند.و یا در بعضی دیگر تراکم قارچ در کمپوست به حدی است که ساقه قارچ دراز شده و کلاهک قارچ به سرعت باز می شود. با تشکر

asghar

سلام مهندس جان من 40 تومن سرمایه دارم بین دو تا تولید موندم پرورش قارچ یا مرغداری با ظرفیت کم و مکان استیجاری اگه لطف کنین یه سر نخ بهم بدین ممنون میشم

امید

خدا بر باعث و بانی کسانی که باعث شدند کمپ زیبای اصلاندوز تبدیل به دهکده ای بزرگ شود و تمام مناطق زیبا و سبز آن را از بین بردند لعنت کند. همین.

مازیار

سلام آقای معصومی بهترین جنس ساختمان از نظر اقتصادی و راندمان بالا چیست؟ ساندویچ پنل، سیمانی،گلخانه ای یا... ممنون از راهنمائیتون